Öngondoskodással a jövődért !

hetediknagyjo@gmail.com 70 550 9200

2009.11.03.

Viszlát, adókedvezmény: indulhat a roham?
Forrás: Privátbankár

Jövőre jelentősen szűkül a magánszemélyek által elszámolható adókedvezmények köre, búcsút kell mondanunk például az életbiztosítások után járó kedvezménynek is. Ki veheti idén még utoljára igénybe ezt a kedvezménytípust, illetve mire kell nagyon odafigyelni?

Az életbiztosításra vonatkozó adókedvezmény nagyjából 800 ezer adózót érint - mondta el a Privátbankárnak Szolnoki Béla, a BDO Forte adótanácsadó partnere. Jelenleg az adókedvezmény az élet-, vagy nyugdíjbiztosítás szerződőjének akkor jár, ha a biztosítás legalább 10 éves időtartamú. A kedvezmény mértéke a megfizetett díj 30 százalékával egyenlő. Fontos ugyanakkor tudni, hogy az életbiztosítások után járó kedvezmény 2009-től az ún. összevont kedvezményalapba számít, a magánnyugdíjpénztári tagdíjkiegészítés, a tandíj, a közcélú adomány után járó, illetve a háztartási adókedvezménnyel egyetemben. A hatályos jogszabály szerint ráadásul 3,4 milliós éves összjövedelemig az összevont adókedvezmény mértéke az őstermelői kedvezménnyel együtt legfeljebb évi 100 ezer forint lehet, e feletti jövedelem esetén pedig csökken a levonható összeg, 3,9 milliónál teljesen le is nullázódik az.

Amennyiben a magánszemély éves összes bevallási kötelezettség alá eső jövedelme meghaladja a 3,4 millió forintot, de 3,9 millió alatt marad, akkor a 3,4 millió forint feletti jövedelem 20 százalékával csökkenteni kell az összevont adókedvezmény 100 ezer forintos összeghatárát. 3,8 milliós jövedelem esetében például legfeljebb 20 ezer forint kedvezmény érvényesíthető (100 000 - (3 800 000-3 400 000)x0,2). Mindehhez persze az is kell, hogy legyen ennyi fizetendő adója is az illetőnek, ugyanis a csökkentő tételek együttes összege legfeljebb az összevont adóalap adójának összegéig terjedhet.

Kézzel fogható adóelőny - a leírt korlátozások miatt - a közepes és alacsonyabb jövedelemmel rendelkezőknél jelentkezett, a kedvezmény eltörlése leginkább ezt a réteget érinti. Ez a szakember szerint még akkor is igaz, ha amúgy a 2010-es egyéb adóváltozások - például az adóprogresszió csökkenése és a növekvő adójóváírás is - ebben a körben hatnak kedvezőbben, ezek a lépések ugyanis függetlenek az érintett személyek öngondoskodásától. A javaslatok szerint egyébként más technikával ösztönzik majd a hosszú távú megtakarításokat. Az elképzelések szerint 3 éves befektetés esetén az adó csak 10 százalék lenne, 5 éves lekötés esetén pedig egyáltalán nem kellene adót fizetni.

A BDO Forte adótanácsadó partnere szerint bár a törvény átmeneti szabálya nem teljesen egyértelmű, arra lehet következtetni, hogy a már korában megszüntetett lakáshitelek után járó adókedvezménnyel ellentétben ezúttal nincs pozitív átmeneti szabály, a már megkötött életbiztosítások tekintetében tehát vélhetően utoljára a 2010-es adóbevallásban lehet majd visszaigénylést feltüntetni.

Fontos ugyanakkor a szekember szerint azt is látni, hogy a korábbi biztosítási kedvezményhez kapcsolódó visszafizetési kötelezettség 2009. év után is megmarad. Aki most kötné meg tehát a szerződést, annak érdemes a lépést alaposan megfontolni, hiszen ha 3 éven belül gyakorolja a rendelkezési jogát (pl. visszavásárlást kér), akkor az összeg 36 %-át be kell vallania és meg is kell fizetnie. Ez a fajta visszafizetési kötelezettség akkor áll fenn, ha a rendelkezési jogot a szerződéskötést követő 10 éven belül gyakorolják. Ha például egy nyolc éve megkötött folyamatos díjfizetésű szerződés jövőre megszűnik, és igénybevette a magánszemély 2009 után is az adókedvezményt, akkor ez után a büntetőszankció életbe lép, hiszen a 2009. évi befizetés óta nem telt el még 3 év.

Aki fentiek fényében még ebben az évben szeretne adókedvezményt érvényesíteni, akkor annak érdemes sietnie, hiszen a biztosítással kapcsolatban megfizetett összegnek legkésőbb december 31-éig meg kell érkeznie a biztosítóhoz - hívja fel rá a figyelmet Szolnoki Béla. Az szja törvény szerint ugyanis csak a megkötött és megfizetett díj után jár a kedvezmény. Ha tehát nincs díjbefizetés, akkor az személyi jövedelemadóról szóló törvény pénzforgalmi szemlélete alapján nem vehető igénybe adókedvezmény sem.

Akinek a megfelelő források rendelkezésére állnak, annak érdemes lehet az egyösszegű biztosítás mellett dönteni, hiszen így még akár a teljes díjösszeg után is érvényesíthető a kedvezmény, szemben egy most megkötött folyamatos díjfizetésű szerződéssel, ahol is csak az első két havi díj lenne az adóbevallásban érvényesíthető.

Mátyás-Kollár Gabriella, az AEGON Magyarország életbiztosítási termékfejlesztési igazgatója a Privátbankár megkeresésére elmondta: annak érdekében, hogy ügyfeleik adófizetési kötelezettségüket optimalizálni tudják, a biztosítótársaság kampány keretében hívja fel a figyelmet az adókedvezmény igénybevételének utolsó kihasználási lehetőségére. Az AEGON-nál a közelmúltban kezdték a kampányt, így ennek hatásosságáról csak a későbbiek során tudnak majd beszámolni, bízva ugyanakkor ennek sikerében úgy vélik, ügyfeleik nagy számban fognak élni ezzel a lehetőséggel.

Mátyás-Kollár Gabriella szerint fontos azonban egjegyezni, hogy az adókedvezmény nem az egyetlen előnye az életbiztosításoknak. Tíz évet meghaladó futamidő esetén ugyanis lejáratkor a kamatadómentesség előnyeit is élvezheti a szerződő. továbbá a biztosítási esemény által kiváltott (haláleseti) kifizetések az eltelt időtartamtól függetlenül nem esnek kamatadófizetési kötelezettség alá - hangsúlyozta a termékfejlesztési igazgató.








Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 15
Heti: 27
Havi: 146
Össz.: 27 532

Látogatottság növelés
Oldal: Vége a kedvezm.
Öngondoskodással a jövődért ! - © 2008 - 2024 - csaladivagyon.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »